Artasplace pēta: Kas ir SPF, UVA, UVB?

Artasplace pēta: Kas ir SPF, UVA, UVB?

Sveiciens jūsmājās!

Vasara mums šogad tāda interesanta – vienu dienu kūsti ārā, nākamajā savukārt gribās uzvilkt tādu pabiezāku jaku. Un tā kā mums tās saulainās dienas tomēr nav visai daudz, tad lielākā daļa no mums cenšas doties saules peldēs, kad vien iespējams.

Es gan gluži nepiederu pie šiem cilvēkiem, jo jau daudzus gadus gluži apzināti izvairos no plānotas sauļošanās. Sākumā tas bija tāpēc, ka visu vasaru tāpat strādāju un brīvdienās, atvaļinājumā laikā vienmēr sanāca tā, ka laiks nebija piemērots šādām aktivitātēm. Tagad jau esmu tā pieradusi pie sava bāluma, ka pat īpaši negribās sauļoties.

Lai gan arī šogad karstajās un saulainajās dienās man ir sanācis visai maz uzturēties ārā, jo dienu pavadu biroja telpās, kuras reizēm mēdz būt tik labi kondicionētas, ka visu dienu pavadu neziņā par to, ka ārā ir suta, jo es reāli sēžu un drebinos.

Bet, lai arī cik maz un daudz sanāk uzturēties saulē, tomēr ādu aizsargāt pret nelabvēlīgajiem saules staru blakusefektiem ir nepieciešams.

No sākuma es gribu parunāt par to, kas tad īsti ir šie mistiskie burti SPF, UVA, UVB, ko mēs redzam uz saules aizsargkrēmu tūbiņām.

Ir trīs veidu ultravioletie stari UVB (short wave solar rays), UVA (long wave solar rays) un UVC. Par trešajiem, lai gan tie ir visbīstamākie, mēs varam nesatraukties – ozona slānis tos aiztur no nokļūšanas līdz mums.

SPF ir saules aizsardzības faktora mērvienība, kas raksturo līdzekļa spēju aizsargāt mūsu ādu no UVB stariem. laika gaitā zinātnieku domas ir manījušās par to, kuri stari – UVB vai UVA ir tie kaitīgākie, bet UVB parasti tiek saistīti ar iespēju iegūt apdegumu un vēža rašanos, savukārt UVA stari ir tie, kas pie mums nokļūst nefiltrēti (ozona slānis aizkavē daļu UVB staru, savukārt neaiztur UVA starus vispār) un vairāk tiek saistīti ar pastiprinātu ādas novecošanos, jo tie spēj iekļūt ādā daudz dziļāk, kā arī pastiprināt UVB staru ietekmi uz melanomas rašānās iespējām.

Īsāk sakot, ne vieni, ne otri nav labi un kā jau minēju, tad SPF aizsargā tikai no UVB stariem un, ja uz saules aizsargkrēma nav rakstīts, ka tas ir “Broad Spectrum” vai arī nav īpaši izcelts, ka tas aizsargā pret UVA stariem, tad ziniet, ka tiekat tikai daļēji pasargāti no saules kaitīgās ietekmes.

Vai esat ievērojuši, ka vienu aizsargkrēmu dēvē par “sunblock”, savukārt uz kādas citas tūbiņās rakstīts “sunscreen”. Es agrāk biju pārliecināta, ka tam nav atšķirības, bet patiesībā tās tūbiņas, uz kuram rakstīts “sunblock” fiziski aizsargā pret saules kaitīgajiem stariem, savukārt “sunscreen” ķīmiski. Iespējams, ka ne visi zīmoli šo ievēro, bet tās ir viens veids, kā noteikt, kāda veida aizsarglīdzeklis tas ir. Otrs, protams, ir sastāvs. Ja redzat sastāvā tādus vārdus kā

 • Titanium dioxide (TiO2)
 • Zinc oxide (ZnO),

tad ziniet, ka tas ir “fiziskais”, savukārt, ja

 • Octylcrylene
 • Avobenzone
 • Octinoxate
 • Octisalate
 • Oxybenzone
 • Homosalate
 • Helioplex
 • 4-MBC
 • Mexoryl SX and XL
 • Tinosorb S and M
 • Uvinul T 150
 • Uvinul A Plus,

tad tas būs ķīmiskais.

Galvenā atšķirība starp abiem ir veids, kādā tie pasargā no saules stariem. “Fiziskais” bloķē vai atstaro starus, savukārt ķīmiskie galvenokārt tos absorbē.

Ja jautāsiet, kurš tad ir labāks, tad tas laikam gan būs atkarīgs no personīgajām vēlmēm un ādas tipa. Proti, fiziskie varētu nedaudz labāk patikt cilvēkiem ar jutīgu ādu, jo ķīmiskie var būt kairinošāki (lai gan Titanium dioxide var arī izraisīt alerģisku reakciju), kā arī, ja lietosiet “fizisko”, tad droši zināsiet, ka tas aizsargā gan pret UVA, gan pret UVB stariem. Mīnusi – smagnējāks, vieglāk noiet no ādās, tāpēc biežāk jāatjauno, var atstāt “baltas maskas efektu”.

Ķīmiskie ir vieglākas konsistences, var neklāt tik bagātīgi kā “fiziskos”, kā arī formulai nereti var pievienotos citus ādai draudzīgus ingredientus, piemēram, peptīdus un enzīmus. Mīnusi – var izraisīt alerģiju, aizsprostot poras, jāpagaida aptuveni 20 minūtes pēc uzklāšanas, kamēr tas sāk darboties.

Ir arī tādi līdzekļi, kas ir mikslis no abu veidu “aizsargiem”, bet tādi ir sastopami retāk.

Tad vēl par to, cik bieži aizsargkrēms jāatjauno – es atradu šādu formulu, ka ir jāpaņem minimālais laiks, ko jūs varat pavadīt saulē bez nekādiem līdzekļiem, neapdegot, piemēram, 15 minūtes. Tad šīs 15 minūtes pareizina ar SPF ciparu, kas norādīts uz iepakojuma, piemēram SPF 30.

15*30 = 450 min.

Bet, jo gaišāka āda, jo mazāks minūšu laiks jāņem, piemēram, es teiktu, ka ļoti gaišiem ādās īpašniekiem varētu formula būt, ka tiek SPF cipars reizināts ar kādam 5 minūtēm (tas, piemēram, attiecas uz mani). Un labāk uzklājam biežāk nekā retāk, it sevišķi, ja peldamies.

Un vēl, SPF nesummējas. Ja mēs lietosim sejas krēmu ar SPF 30 un tonālo krēmu ar, piemēram, SPF 8, tas nenozīmē, ka kopējais SPF daudzums būs 38. Aizsardzība būs tikai tik liela, cik augstākā SPF produktam – šajā gadījumā 30.

Tas tā īsumā laikam arī ir galvenais, kas būtu jāzina par visām SPF, UVA un UVB lietām.

Otrā daļa šim mega garajam rakstam ir mana atsauksme par The Body Shop jauno produktu Skin defence Multi Protection Essence.

20160619-IMG_3007

The Body Shop pavisam nesen nāca klajā ar jaunu aizsargkrēmu sejai, kas ar SPF 50, kas aizsargā gan no UVA, gan UVB stariem.

Ražotājs to definē kā esenci un es pilnīgā piekrītu šim apzīmējumam, ko konsistence ir tiešām viegla un āda absorbējas ļoti ātri. Es to lietoju pēc dienas krēma vai kāda cita līdzekļa, ko klāju uz sejas. Tas nav smagnējs un arī par “baltās maskas efektu” nav jāsatraucas.

20160619-IMG_3011

20160619-IMG_3016

Šis ir ķīmiskais aizsarglīdzeklis un es ļoti baidījos par to, ka varētu aizsprostot poras un, lai gan man ik pa laikam parādās pa kādai netipiskai pumpai (netipiska man ir uz pieres, vaigiem), tomēr man nešķiet, ka tas ir no šī līdzekļa, jo tā tiešām ir viena pumpa ik pa laikam un nav tā, ka līdz ko sāku šo lietot, pumpas parādījās daudz vairāk.

20160619-IMG_3012

Lietojot šo, es jūtos diezgan droša, ka mana āda ir pasargāta, jo, piemēram, pagājušajā nedēļas nogalē biju aizdevusies uz Liepāju un, lai gan nesauļojos, bet gan vienkārši pastaigājos un saulē nepavadīju daudz laika, tomēr rokas un kājas dienas beigās bija iesārtas, savukārt sejai nebija absolūti nekādas vainas.

Produkts man tiešām patīk un noteikti iesaku arī citiem.

Kur nopirkt? The Body Shop veikalos

Vairāk info: The Body Shop mājas lapā.

Cena: 27, 50 eiro.

*Visu informāciju par SPF, UVB, UVA meklēju daudz un dažādos interneta resursos, savukārt TBS esence ir testa produkts.

Vai saules aizsarglīdzekļus lietojat regulāri? Kuri jums ir vislabāk iepatikušies un kāpēc? 

Lai ādai draudzīga sauļošanās! 🙂

6 Komentāri

 1. Skumjā sauļošanās

  Cik izsmeļoši un skaidri aprakstīts,paldies! 🙂
  Man gan sanāca maza šmuce-biju aizbraukusi uz jūru, krēmus liku ar spf 30 uz ķermeņa, taču tāpat pamatīgi apdegu. Uz sejas no rīta uzklāju šo pašu TBS esenci un pa dienu vēlreiz -sejai nekādu problēmu, mazliet iedegusi ir,bet nekas nav apdedzis.
  No kļūdām mācoties, turpmāk arī uz ķermeņa likšu spf 50 ;D

  1. Arta

   Pēdējās nedēļās jau man likās, ka tā saule tik kodīga, ka, jā, ar 30 pat varētu nepietikt. 😀 Man kopš reizes, kad apdegu tā, ka čūlas bija uz muguras, ir tik laba mācība, ka noteikti skatos tikai uz lieliem, lieliem SPF. 😀

 2. Elīna

  Savai ādai parasti izvēlos minerālos aizsargfiltrus, jo ķīmiskie man, diemžēl, izraisa alerģisku reakciju. Par ķīmiskajiem filtriem gan lasīju, ka tiešos saules staros tie daudz ātrāk zaudē savu efektivitāti, nekā minerālie, tādēļ atkātroti tos jāuzklāj biežāk.

 3. Arita

  es gan teiktu, ka krēmi jāatjauno ik 2 stundas (tas, ja nepeldas). un vēl svarīgi, cik un kā tos uzklāj. lai sasniegtu norādīto aizsardzības ciparu, jāklāj ar aprēķinu 2mg uz kvadrātcentimetru. rupji rēķinot, tā būs tējkarote līdzekļa visai sejai. jā, tieši tik daudz. piedevām, aizsargkrēmus nevajag sirsnīgi ieberzēt (it sevišķi tos ar fiziskajiem filtriem).
  kā arī var pieminēt, ka daudzās valstīs (liekas, ka nu jau izplatīti), blakus SPF (UVB stari) ciparam parādās apzīmējums PA (UVA stari).

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *