Arta iepazīst Norvēģiju: muzeji un Oslo Pass

Arta iepazīst Norvēģiju: muzeji un Oslo Pass

Sveiciens!

Turpinu savu rakstu sēriju par savām pagaidu mājām  – Oslo.

Ja esat nokļuvuši Oslo un ir vēlme apskatīt muzejus, tad, manuprāt, visizdevīgākais veids ir, iegādājoties Oslo Pass.

Oslo Pass ir karte, kuru var iegādāties uz noteiktu stundu skaitu un, kas sevī iekļauj dažādus muzeju apmeklējumus, sabiedrisko transportu, atlaides restorānos un veikalos.

Muzeji Oslo nav lēti – viena muzeja apmeklējums pieaugušajam izmaksā ap 10 eiro, ir tādi, kur cena ir arī augstāka.

Oslo Pass cenas ir

pieaugušajiem:

24 hours: 395 NOK (≈ 41 EUR)
48 hours: 595 NOK (≈ 62 EUR)
72 hours: 745 NOK (≈ 77 EUR)

bērniem:

24 hours: 210 NOK (≈ 22 EUR)
48 hours: 295 NOK (≈ 31 EUR)
72 hours: 370 NOK (≈ 38 EUR

senioriem (sākot no 67 gadu vecuma):

24 hours: 315 NOK (≈ 33 EUR)
48 hours: 475 NOK (≈ 49 EUR)
72 hours: 595 NOK (≈ 62 EUR)

Studenti, kas jaunāki par 30 gadiem var iegūt 20%atlaidi.

Vairāk info par Oslo Pass var atrast šeit  – Oslo Pass. 

Līdz ar to, ja nopērk 24 stundu Oslo Pass un apmeklē vismaz 4 muzejus un izbrauc kaut vienu reizi ar sabiedrisko transportu (kura cena ir sākot no 3 eiro par braucienu), tad jau atmaksājas.

Tieši tā izdarījām mēs ar vīru un, lai gan mums plānā bija apskatīt vēl vairāk, bet tā kā muzeji strādā līdz četriem, pieciem, tad vairāk kā septiņus 24 stundu laikā nepaspējām apstaigāt. 😀

Mēs sākām ar tālākajiem muzejiem un attiecīgi devāmies uz pussalu ar autobusu (vasarā var aizbraukt arī ar kuģīti), kurā apmeklējām četrus muzejus.

  • Vikingu kuģu muzejs – šajā var apskatīt vairākus vikinglaika kuģus, kas ir atrasti un saglābti. Tiešām ļoti iespaidīgi, jo muzejā ir arī ne tikai kuģi, bet gan dažādas saimniecības lietas, tekstili, rotas utt. Ik papēc 15 minūtēm var noskatīties arī visai iespaidīgu filmu par šo laiku.
  • Fram muzejs – Fram ir ārkārtīgi iespaidīga izskata kuģis, kas tika būvēts polārajai ekspedīcijai. Kuģi ir iespējams apskatīt gan no ārpuses, gan arī no iekšpuses, kurā norvēģi ir centušies arī attainot, kā tad tajā laikā ekspedīcijas dalībnieki ar vairāk kā simts sniega suņiem dzīvoja. Šis nav vienīgais kuģis, kas slēpjas muzejā un laiks paskrien nemanot, jo muzejā ir ļoti daudz interaktīvu lietu, ko padarīt un es pat varētu teikt, ka mums pietrūka nedaudz laika, lai visu kārtīgi izpētītu.
  • Kon-Tiki muzejs – Kon-Tiki ir plosts, kurā 1947. gadā Thor Heyerdahl šķērsoja okeānu. Šis muzejs ir par stāstu, kurā neiespējamais neeksistē, jo par spīti tam, ka Thor par kuģošanu neko daudz nezināja, mocījās ar jūras slimību un nemācēja peldēt, tomēr piepildīja savu sapni un šķērsoja okeānu. Muzejā var redzēt gan pašu plostu, gan uzzināt Thor stāstu. Par šo ir uzņemta arī filma, kas ir ieguvusi Oskaru – tuvākajā laikā tā ir manā “must see” listē.
  • Norwegian Folk Museum – šis ir Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs norvēģu gaumē. Koncepts tieši tāds pats kā mums, bet pastaigāt un redzēt, kā agrāk dzīvoja norvēģi, ir interesanti. Diemžēl šim mēs izskrējām cauri visai ātri, jo mums vairs nebija īpaši daudz laika.

Visi četri muzeji ir ļoti interesanti un, ja ir doma apmeklēt, tad es noteikti iesaku tiem veltīt veselu  dienu, lai nesteidzīgi visu aplūkotu. Ivars teica, ka gribētu vēlreiz aizdoties un viņš nav super liels muzeju fans – tas tikai nozīmē, ka muzeji ir tiešām interesanti. 😀

Pēc šo četru muzeju apmeklēšanas, devāmies atpakaļ uz centru, kur aizgājām līdz vēl diviem muzejiem.

  • Astrup Fearnley muzejs – modernās mākslas muzejs, kura plašajās telpās ir atrodami visai iespaidīgi darbi, kas reti kuru varētu atstāt vienaldzīgu. Protams, jautājums par to, vai patīk/nepatīk, ir citā kategorijā un tas ir ļoti individuāli, bet muzejs ir interesants.
  • Nobel Peace Center – veltīts Nobela Miera prēmijai. Izstādes muzejā mainās, bet viss ir saistīts ar tādiem jautājumiem kā miers, karš, konfliktsituācijas un to risināšanas iespējas. Šis no visiem apmeklētājiem laikam ir mans mīļākais muzejs, jo tiešām ir aizkustinošs, domāt liekošs un tiešām skaists. Nav super liels, bet ir noteikti vērts aiziet.

Nākamajā rītā pirms beidzās mūsu 24 stundu biļete paspējām vēl aiziet līdz Evdarda Munka muzejam, kas ir norvēģu prieks un lepnums. Arī šeit ir mainīgas izstādes un šobrīd kopā ar Munku ir izstādīti vēl divi mākslinieki. Godīgi teikšu, neesmu fans (Munks, lai gan drūms, tomēr salīdzinot ar pārējiem diviem māksliniekiem, kas bija izstādīti, man patika) un ne viss man gāja pie sirds, bet, kad instalācija muzejā mainīsies, tad ļoti labprāt apmeklēšu muzeju vēlreiz. Šobrīd Oslo centrā tiek būvēts daudz, daudz lielāks Munka muzejs, kas, ja nemaldos būs atvērts 2019. gadā.

Nedaudz sāpe ir par to, ka nepaspējām aiziet uz Nacionālo mākslas muzeju (pieskrējām pie muzeja piecas minūtes pirms slēgšanas :D), kurā atrodas ar slavenais Munka “Kliedziens”, bet es domāju, ka to es noteikti vēl paspēšu.

Starp citu, Nacionālais muzejs ceturtdienās ir bezmaksas ;).

Nu tā, lūk. Bilžu man no muzejiem nav, jo šoreiz baudījām un tvērām sajūtas nevis fotografējām, bet dažas bildes ir no Ivara arhīva. 🙂

Starp citu, ja runājam par apskates vietām, tad ikvienam ir jāaiziet uz Oslo Operu un jāuzkāpj uz jumta. Esmu jau bijusi diezgan daudz reizes un katru reizi esmu sajūsmā, jo man tas liekas tik foršs koncepts un es nesaprotu, kāpēc mēs Latvijā arī nevarētu izdomāt ko līdzīgu. Dārgas ēkas ceļam? Ceļam? Tad kāpēc tās nepadarīt pieejamākas sabiedrībai? Jo pateicoties šim Oslo Operas jumta konceptam, visi zina, kur ir Opera un cilvēki tur ir vienmēr.

Operas jumts

Foto: Ivars Prokofjevs – Instagram

Arta

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *